19.8. PlanspielŚroda była wyjątkowym dniem. Już przy śniadaniu uczestnicy zostali poinformowani, że tandem będzie wyglądał zupełnie inaczej... Gdy wybiła godzina 15:30, organizatorzy przekazali nam straszliwą informację. Zamek w Oberau z powodu braku funduszy nie mógł być wyremontowany i zaczął popadać w ruinę, a my musimy temu zapobiec. Wkrótce wcieliliśmy się w członków grup społecznych – muzułmańskiej, młodzieżowej i aktywnych mieszkańców miasta. Zostały także założone 4 partie: Nacjonalistyczna, Kultury, Socjalna i Konsumentów. Aby zapanować nad zaistniałą sytuacją i podjąć odpowiednie decyzje w celu ratowania zamku, potrzebna była silna ręka burmistrza. W wolnych wyborach bezkonkurencyjnie wygrała Dorotka, która na swojego zastępcę i pomocnika wybrała Floriana. Oczywiście jak wszędzie, gdzie dzieje się ciekawego, nie obeszło się bez udziału profesjonalnych dziennikarzy, którzy obserwowali każdy krok mieszkańców i władz gminy.

Były 4 koncepcje wykorzystania zamku jako budowli użytecznej publicznie. Pierwszą było zbudowanie Edukacyjnego Centrum dla Młodzieży, na co fundusze zostałyby przekazane ze środków Unii Europejskiej. Z kolei prywatni sponsorzy byli zainteresowani wybudowaniem komercyjnego centrum handlowego. Osoby związane z kulturą wnosiły o przekształcenie zamku w Muzeum. Najwięcej kontrowersji wzbudziła jednak muzułmańska rodzina Mohameda (on i jego 4 Fatimy), która w imieniu okolicznych wyznawców Islamu postulowała za przebudowaniem zamku w meczet. Wszystkie koszta zobowiązał się ponieść bogaty wujek Mohameda z Arabii Saudyjskiej (jako dowód swojej hojności przysłał małą bombę zegarową). Mieszkańcy, działacze partyjni i muzułmanie obradowali długo i burzliwie. Jednak dzięki świadomości, że wszyscy mają ten sam cel – uratowanie zamku, udało się w końcu dojść do porozumienia. Wspólnie zadecydowano, że w zamku powstanie Centrum Naukowo – Kulturalne dla Młodzieży, Mieszkańców i Turystów.

Olga
Dziennik Oberau
19.08.2009

19.08.2009
16:00
NOWY BURMISTRZ WYBRANY!!
Znamy wyniki dzisiejszych wyborów w Oberau. Nowym burmistrzem miasteczka została niezależna kandydatka Dorota Niewęgłowska.
Dzisiejsze wybory spotkały się z niezwykłym zainteresowaniem mieszkancow miasteczka. Udzial w nich wzieli wszyscy czlonkowie wspolnoty. Sposrod 6 kandydatow w drugiej turze zmierzyli sie najbardziej charakterystycyne osobowosci miasteczka: Dorota Niewęgłowska i Florian Munder. Zdecydowana wiekszoscia glosow zwyciezyla Dorota.
- Jestem zaszczycona. Myślę, ze współpraca z moim nowym rzecznikiem pomoże wypracować najlepsze rozwiązania dla naszego miasta - mówi Niewęglowska. Dorota funkcje rzecznika prasowego zaproponowała swojemu, niedawnemu konkurentowi – Florianowi.
Przed nowym burmistrzem wiele wyzwań. Na pierwszy plan już dziś wysuwa nierozwiązany problem upadającego zamku w Oberau. Zadaniem Niewęgłowskiej jest przede wszystkim osiągniecie porozumienia z partiami i grupami interesu walczącymi miedzy sobą o posiadłość.
KC/MK

19.08.2009
18:00
ZAMEK DZIELI MIESZKAŃCÓW OBERAU
Mieszkańcy Oberau nadal nie zdecydowali jak rozwiążą sprawę średniowiecznego zamku. Podczas zorganizowanej przez urząd miasta konferencji prasowej zaprezentowano stanowiska poszczególnych partii i grup interesu. Nie obyło się bez incydentów. Happeningi przygotowały Inicjatywa Młodzieżowa oraz zorganizowana grupa wyznaniowa tutejszych muzułmanów.Wśród rożnych propozycji docelowego przeznaczenia zamku przeważają dwa główne plany. Pierwszym z nich jest stworzenie w murach zamku Centrum Kultury, które miałoby być nie tylko miejscem rozrywki dla tutejszej młodzieży, ale także miejscem spotkań kulturalnych i występów artystycznych. Za projektem Centrum optują Partia Kultury oraz Partia Konsumentów. Dla dobra sprawy ugrupowania połączyły siły i zawarły koalicję. Pomysł popiera również cześć Partii Socjalnej, która w Centrum widzi przede wszystkim możliwość wielu nowych miejsc pracy dla tutejszych mieszkańców.
Zwolennikami stworzenia w zamku Młodzieżowego Centrum Kultury są również Inicjatywa Społeczna i Inicjatywa Młodzieży z Oberau. Młodzi postanowili zająć stanowisko w dyskusji w dość niecodzienny sposób. Gdy w sali konferencyjnej toczyła się gorąca dyskusja, przed jej drzwiami odbywał się happening pt. „Umieram z Oberau”. Prowokacja miała na celu uświadomić władzom miasta, jak ważne dla tutejszej młodzieży jest odpowiednie zagospodarowanie murów starego zamku.
- Wydaje się, że w Oberau nie ma młodych ludzi, bo wszyscy chowamy się w domach. W miasteczku nie mia miejsca, w którym możemy się spotykać i bawić. Stąd nasz pomysł na happennig, o tym, że umieramy z Oberau. - opowiada Olga Tyras z Inicjatywy Młodzieży.
Partia Narodowa chce także utworzenia w Oberau Cetrum Kultury. Narodowcy zaproponowali własny, nieco zmodyfikowany projekt. Partia widzi zamek w roli Centrum Kultury, którego zadaniem będzie podtrzymywanie i przypominanie mieszkańcom miasteczka o tradycjach i historii tutejszego regionu.
- Centrum Kulturalne ma by także swego rodzaju akademią, dla tutejszej młodzieży, która będzie mogła w nim kształtować także swoje polityczne poglądy. - mówi Eugen.
- Inną propozycja, za która zagłosują dzisiejszego wieczór mieszkańcy Oberau jest stworzenie w murach zamku meczetu dla muzułmanów. Pomysł popierają zarówno grupa wyznaniowa z Oberau jak i część Partii Socjalnej.
- W naszej wspólnocie żyje wielu Muzułmanów. Stworzenie meczetu dla jednego z naszych wyznań będzie symbolem równości wszystkich religii w naszym kraju. Stworzenie meczetu jest także korzystne dla naszej społeczności, ze względów finansowych, jego budowę sfinansują niezależni inwestorzy z Arabii Saudyjskiej. - mówi Andrzej
Muzułmanie w dość kontrowersyjny sposób postanowili zaprezentować swoje racje wspólnocie: na murach zamku zawisła flaga turecka, a w sali konferencyjnej przedstawiciele muzułmanów pojawili się z atrapami ładunków wybuchowych. Projekt meczetu popiera część Partii Socjalnej.

KC/MK
Fotorelacja z konferencji poniżej
Z ostatniej chwili
19.08.2009
20:30
LOS ZAMKU W OBERAU PRZESĄDZONY

Znamy wyniki głosowania w sprawie przyszłości zamku w Oberau. Wybory zdecydowaną większością głosów wygrała koalicja Partii Kultury i Partii Konsumentów. W zamku powstanie Centrum Kultury i Rozrywki.
Wybory wygrała Partia Kultury zdobywając 50% poparcie mieszkańców Oberau dla swojego pomysłu. Na drugim miejscu z poparciem 22% uplasowała się Partia Konsumentów, a niewiele za nią Partia Socjalna - 18%. Na ostatnim miejscu znalazła się Partia Narodowa z poparciem 10% mieszkańców.
Wyniki wyborów ostatecznie przesadziły o losie zamku.
Środowego wieczoru odbyły się także wybory na nowego burmistrza miasta. Po raz wtóry, zgodnie z wolą ludu stanowisko to obejmie Dorota Niewęgłowska.

KC/MK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz